28 Ağustos 2010 Cumartesi

OKUDUĞUM SON 5 KİTAP

1) Tek ve Tek Başına Türkan/Ayşe Kulin/Everest

Bu kitabı duygulanmadan okumak imkansız. Türkan Saylan'a ağır haksızlık yapıldığını daha iyi anlıyor, bunu yapanların bu gün demokrasi havarisi geçinmesine daha bir sinirleniyor insan.

Bu kadar iyi insanın sevilmek yönünden de çok şansı yaver gitmemiş. Mutlaka okunmalı.

"Ne kadar çok doktor tanıdım, hastaya hastalığı süresince bakar, iyileştirdikten sonra yolları ayrılır. Doğrusu da bu olmalıdır ama ben ne zaman doğru olanı yapabildim ki! Benim hatalarım, hayatlarının tüm alanlarıyla hayatıma girdiler hep. Çocuklarının okuluna, eşlerinin iş durumuna kadar her dertlerini bana taşımalarına izin verdim. Onlara hayatın her shasında el uzatmaya çalıştım. ...."

"Erkeklerden ne bekliyordum acaba? Müthiş bir zeka mı, kültür birikimi mi, çok ince bir mizah duygusu mu? Ne? ..."

"... Ah, her alanda birlikteliğin, ruh ve akıl uyumunun, yani boş hayallerin peşinden koşan saf Türkan! ..."

"Para eğer güzel bir amaca hizmet etmiyorsa, olsa ne çıkar olmasa ne çıkar."

"Hekimlik mesleğini seçen insanların özveriden kaçınmaları ne büyük bir yazıktı!"

"Bir doktorun tek arzusu, hastasını sağlığına kavuşturmak, yaşamını uzatmaktır. Ben bundan fazlasını yaptım; hastalarıma yaşam şartlarını da hazırladım, onlara iş ve aş buldum, çocuklarına kanat gerdim. Minnettarım tüm hayatımı vakfettiğim cüzamlılarıma, çünkü onların çocukları sayesindedir ki, memleketimin binlerce başka çocuğuna da uzanabildim. Yoksul olmaları koşuluyla, hiç bir ayrım yapmadan Türk, Kürt, Süryani, v.s. demeden, kırsalın evlerde hapsedilmiş kızlarına kapıları araladım, ışık tuttum yollarına. Beni hırpaladılar, yerden yere vurdular, ne gavurluğum kaldı, ne Kürtçülüğüm, ne de komünistliğim. Şu son aramayla da darbeci yerine kondum. Umurumda bile olmadı. Çünkü ben, gavur, Kürtçü, komünist veya darbeci değilim. Ben sadece, yüreği insan sevgisiyle dolu bir hekimim.Ükemi, insan haklarına ve hukuka saygılı, demokrasiye inanan hükümetlerin idare etmesini isteyen bir vatanseverim. ...."

2) Şeytan/Tolstoy/Bordro-Siyah

Bu klasik uzun öykü insanın ne kadar kolay "şeytan"a kanabileceğini, kötülüğe alışmanın ne kadar kolay olduğunu güzel bir biçimde işliyor.

"Aman Tanrım ben neler düşünüyorum ve neler yapıyorum!"

3) Ezilenler/Dostoyevski/Sonsuz Kitap

Klasikleri sevenler için insan ilişkileri ve sevgiyi güzelce anlatan bir roman daha.

Hem kardeşce bir sevgi, hem bir zavallı çocuğun büyük gururunu son derece akıcı bir şekilde okuyoruz.

" ... Böylece doğruca Beyefendinin huzuruna çıkarım. "Prens hazretleri, velinimetim, anam, babam! derim. Ne olursa senden olur. Ben ettim sen etme, bize bir lokma ekmeği çok görme. Çoluk çocuğuma acı...""

" ... Bir daha behbadt olursam, felaket bir kere daha kapımı çalarsa eminim sen yine burada, yanımda olacaksın. Belki de senden başkası bulunmayacak. Hakkını nasıl ödeyeceğimi bilemiyorum. ..."4) Sergüzeşt/Sami Paşazade Sezai/Sonsuz Kitap

İlk Türk romanlarından, yüz küsur yıl önce Osmanlı dönemi ve bir esire aşık olan bir genç.

"Celal Bey o anda birdenbire gelen delice bir öfkeyle, aslında pazu gücüne dayanamayacak evin kapısını bir kaç yumrukta arkaya doğru devirdi. Çılgıncasına içeriye saldırdı. ...."

5) Leyla/Alexandra Camus/PEGASUS

Bu devirde artık Nazi kıyımı falan olmaz sananlar bu kitabı okusun. 10 yıl ancak geçti üstünden. Bosna'da yaşanan her tür savaş rezilliği, tecavüz, katliam, ihanet. Gerçek bir savaş esiri olan Leyla'nın başından geçenler. İnsanların ne kadar acımasız olabildiklerini görüyor ve neredeyse insanlıktan iğreniyorsunuz.

"Hiçbirimiz böyle bir şeyi hesaba katmamıştık, yine de hepimiz hiçbir şey olmamış gibi işlerimize devam etmiştik."

"Dayak atmaktan sıkıldıklarında, eğlenmek ya da intikam istediklerinde kadınlara tecavüz ediyorlardı."

"Ölüm artık bize normal gelmeye başlamıştı. ..."

""Artık hiçbir şey yapmak istemiyorsun. Böyle devam edersen öleceksin" diyerek beni azarladı."

2 yorum:

hasret senfonileri dedi ki...

Oldukça uzun zamandır kitap okumuyorum..okuyamıyorum demek daha doğru olacak.. Son zamanlarda fasılasız yazmaya odaklandığı için mi bilemem, beynim okuduklarımı anlamıyor sevgili Uygar.. Ama senin tavsiye ettiğin kitapların okunması gerekenler olduğunu düşünüyorum hem aklına hem zevkine güvendiğimden..
İlk fırsatta.. Teşekkürler..

Pink Freud dedi ki...

Sergüzeşt içerik bakımından acıklı üslup bakımından komik(kusurlu) gelmişti bana.d