13 Şubat 2010 Cumartesi

Baykal ve CHP Alternatif Olabilir mi?

Son günlerde AKP'nin gidici olduğu ve CHP yükselişine dair yorumlara raslanıyor. Peki CHP ve Baykal alternatif olabilir mi? Öncelikle CHP ve Baykal'ın olumlu söylem ve iddialarına bakalım.

- Dokunulmazlıklar kaldırılacak. Gerçekten çok önemli.

- Yoksullara makarna, bulgur yerine aile sigortası ile düzenli maaş verilecek. İyi anlatılabilirse en çok ses getirecek söylem olabilir.

- HSYK'dan bakan ve müşteşar çıkarılacak. Bu hukuk devleti için zorunlu bir uygulama.

Peki yetersiz ve yanlış söylemlerine bakalım birde.

- Seçim barajının kalkması konusunda bir söylem yok. Bu mevcut bozuk politik düzen devam etsin anlamına geliyor.

- Tüm üyelerin katılacağı ön seçimlere karşı çıkılmakta. Bu Baykal ve ömür boyu liderlik sürsün anlamında.

- Mayınlı araziler köylüye dağıtılacak. 1974 lerde tüm toprak ağalına karşı çıkan cesur CHP 36 yıl sonra ancak kısıtlı bir devlet arazisini dağıtmak geri adımında.

- Doğu ve Güney Doğu'da devlet yatırımları yapılması. Sadece ne konuda olduğu belli olmayan bu yatırım politikası ile bölge halkından oy almak çok zor.

- Aleviler zaten Sivas Madımak katliamının SHP'nin hükümet ortağı olduğu bir dönemde olabilmesini unutmazken, Dersim söylemi ve onun savunulması ile daha da soğudular.

- Gül'ün görev süresi 5 yıldır iddiası. Biraz hukuk bilen kişisel hakların geriye dönemeyeceğini ve 7 yıl için seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın sonradan yapılan değişiklikle süresinin kısalamayacağını bilir. Bu konu "madem Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin diye kampanya yaptınız o zaman 5 yıl bitince istifa edip seçime girmek doğru olur" diye savunulsa anlaşılabilr bir çıkış olurdu.

Sonuç olarak Baykal halen iktidar olmak istemiyor ve ana muhalefete razı ve CHP'de bu parti içi demokrasi ile değişip alternatif olamaz. Alternatif bir hareket ancak tutarlı bir programın kişisel hırslar bırakılarak güç birliği ile savunulması ile başarıya ulaşabilir.

1 yorum:

gökçe7 dedi ki...

Ne yazık ki olamaz.Halka inememe,umut olamama CHP de.Bu halk gerçek bir sol lider çıkarmak zorunda.Ama nasıl? yanıtsız devam edeceğiz...
Selam ve sevgiler.