9 Mart 2010 Salı

OKUDUĞUM SON 3 KİTAP

1)Amin Maalouf/Ölümcül Kimlikler/YKY

Son zamanlarda denemeleri ile güncel sorunlara bakışımı aydınlatan Amin Maalouf bu kitabında kimlik çatışmalarını ele alıyor.

"Kolayına kaçıp birbirinden farklı insanları aynı kefeye koyuyoruz, gene kolaylık olsun diye onlara cinayetler, toplu eylemler, ortak görüşler yüklüyoruz- "Sırplar katliam yaptı...","İngilizler yağmaladı...",Yahudiler el koydu..." ....Filan ya da falan halk hakkında "çalışkan", "becerikli" ya da "tembel" diyerek duygusuzca yargılarda bulunuyoruz ve bu da kimi zaman kanla sona eriyor."

"İstendiği kadar kutsal kitaplara dalınsın, meallere bakılsın, gerekçeler toplansın, daima birbirleriyle çelişen yorumlar olacaktır. Aynı kitaplara dayanarak köleliği içimize sindirebilir ya da mahkum edebilir, ikonaları yüceltebilir ya da ateşe atabilirsiniz, şarabı haram kılabilir ya da hoş görebilir, demokrasiyi ya da din devletini savunabilirsiniz; bütün insan toplulukları yüzyılların akışı içinde şimdiki uygulamalarını doğru göstermişe benzeyen kutsal ayetler bulup çıkarmayı bilmişlerdir."

""Kimliğimizi kaybetmeden nasıl modenleşebiliriz?";"Kendi öz kültürümüzü yadsımadan Batı kültürünü nasıl özümseyebiliriz?""Batı'nın insafına kalmadan onun bilgi ve tekniğini nasıl kazanabiliriz?""

"benim gözümde çoğunluğun zulmü, ahlaki açıdan, azınlığın zülmünden daha iyi değildir..."

"Bir insanı diline bağlayan göbek bağını koparmaya çalışmak kadar tehlikeli bir şey yoktur."

2) Canan Tan/Piraye/Altın Kitaplar

Akıcı ve okunası romanlar yazıyor Canan Tan. Adını Nazım'ın sevgilisinden alan bir üniversite öğrencisi, maço bir erkek, feodal aile yapısı ana konularından romanın. İnsan'ın özünü aşmasının zorluğunu görüyorsunuz. Kadının eşit algılanmadığı hiç bir toplumun gelişemeyeceğini bir kez daha anımsattı bana.

"Ah Piraye'ciğim... Buraların erkeklerini idare etmek zordur. ..."

"Bunca yemeği kadınların pişirdiği belli. Ama hiç biri ortada görünmüyor ve servisi erkekler yapıyor...."

3) Ernest Hemigway/Çanlar Kimin için Çalıyor/Sonsuz Kitap

2.90 TL. gibi bir fiyatla bu dünya klasiklerini basan yayınevini kutluyorum. Bu klasik romanı şimdiye kadar okumamışım. İspanya iç savaşı, Cumhuriyetçiler'in mücadelesi, çeteler, ölüm ve yaşam üstüne bir şaheser.

"Savaşmak için bütün ihtiyacın akıldır.Ama kazanmak için yetenek ve malzemeye gereksinim duyarsın."

"Emirler senden gelmiyor. Golz'dan geliyor. Ve Golz kim? İyi bir general. Emrinde çalıştıklarımın en iyisi.Ama insan nereye varacağını bildiği imkansız emirleri yerine getirmeli mi? ..."

"Hiç bir yoksul adamın, Juan March gibi bir suçlu,ya da bir boğa güreşçisi veya operada bir tenor olmadıktan sonra para biriktirmeyi umamayacağı bu ülkede mi?"

"Sağır biri müziği duyamaz. Radyoyu da duyamaz. Böylece, onları hiç duymadığı için, böyle şeylerin var olmadığını söyleyebilir."

"Öfkeye kapılma. Bu da bir çıkış yoludur. Her zaman çıkış yolları vardır."

2 yorum:

hasretsenfonileri, dedi ki...

UMARIM BENİM KİTABIMI DA OKURSUN SEVGİLİ UYGAR..BU SAYFADA YER VERMENİ BEKLEYEMEM AMA DEĞER VERDİĞİM FİKİRLERİNİ SAYFAMDA OKUMAYI İSTERİM..

bilge dedi ki...

çanlar kimin için çalıyoru yıllar önce okumuştum yıllar geçsede tekrar okumaktan zevk alacağım bir kitap sevgiler...