21 Ekim 2012 Pazar

OKUDUĞUM SON 2 KİTAP

1) Bir Dönem İki Kadın/Oya Baydar-Melek Ulagay/Can

1970'ler, 1980'ler, sol politik mücadelede iki kadın, darbeler ve işkenceler dönemine içeriden bir bakış. Bu dönemlerde bir şekilde sol politik mücadelenin içinde yer almışsanız bu anılar sizin de anılarınızı çağrıştıracak.

"Burnumu sürtmek, cezalandırmak isteği var. Bu işlere kalkışmış ama ne de olsa burjuva kızı, görsün bakalım, tavrı. Sınıf düşmanı kavramı üzerine inşa edilen bir düşünce sisteminden ne bekleyebilirsin?"

"Şu haline bak, seni gören korkar. Sevdiklerini kaybetmek acıdır; ama burada her gün onlarca genç ölüyor. Ben ölüme karşı direniyorum, yaşamı savunuyorum. Yaşam sürüyor, sen de yaşıyorsun ve yaşayacaksın. Bunu kafandan çıkarma. Şimdi git yüzünü gözünü düzelt, saçlarını tara, adama benze, sonra gel, sana ihtiyacım var. ..."

"İllegal hareketlerin, o türden partilerin yapısı, melketen şeytan yaratmaya elverişlidir. İnsanın içindeki kötülük tohumları iktidar mücadelesi içinde ve gizlilik koşullarında daha kolay filizlenir ve boy atar. Hepimiz,sen de, ben de kendi deneyimlerimizden biliriz: Belirli, dar bir ortamda,hele de düşmanla çevrelendiğin duygusu içindeysen içinde yaşadığın ortamın parçası olursun ve her şeyi orada edindiğin gözlükle görmeye başlarsın. ..."

2) Timsahların Sarı Gözleri/Katherine Pancol/Pegasus

550 sayfayı aşan bu roman kolayca okunuyor. Karı koca, aile ilişkileri, kardeşler arası ilişkiler, şirketler ve çalışma hayatından sahneler, serüven, medya hepsi bu romanda var.

"Josephine zamanı durdurmak, bu mutluluk anını ele geçirip şişeye kapatmak isterdi. Mutluluk, diye düşündü, küçük şeylerden ibaret. Daima büyük harfli beklenir, ama bize cılız bacakları ile gelir, biz farkına varmadan da burnumuzun dibinden geçip gidebilir...."

"Eskiden bütün bunlar beni heyecanlandırırdı, büyülerdi, senin sevgi dolu yukardan bakışını bir aşk güvencesi kabul ederdim, ama görüyorsun, Iris, artık seninle sıkılıyorum, sıkılıyorum çünkü bu güzellik yalanlara dayanıyor...."

"Sürekli üç kişi yaşamak nasıl bir şeydir bilemezsiniz, John. Üstelik bir hortlakla! Çünkü idealleştiriyordu! Kusursuz bir olmuştu : Yakışıklı, zeki, ünlü, zengin, çapkın, büyüleyici ..."

"Birtakım şeyler zor olduğu için onları yapmaya cesaret edemiyor değiliz, cesaret edemediğimiz için bize zor geliyorlar."

1 yorum:

Arzu Sarıyer dedi ki...

"Bir Dönem İki Kadın" çok etkisinde kaldığım bir kitap.Anadolu hareketlerinde Özellikle Melek' ile ben de koştum ,kamplarda yaşadım.Sınırdan kaçış ve Filistin!deki durumlar çok etkileyici...Selamlar dostum.