16 Şubat 2013 Cumartesi

E-REÇETE

Gündeme gelip pek üzerinde durulmayan kağıt reçetenin kalkması konusuna değineceğim. Artık kağıt israf olmayacak diye sevinebiliriz belki ama biraz daha derine bakalım.

Elektronik reçete sistemi yeterince güvenli mi? Acil bir ilaç almaya gittiğinizde sistem çalışmıyor, sistem yavaş durumu ile ne kadar karşılaşılıyor. Görünen o ki yeterli bilişim altyapısı sağlanmadan sisteme geçilmiştir.

Daha önemli bir konu ise bu sistem ile her doktor, eczacı hepimizin sağlık durumu ve geçmişi bilgisine erişecek. Halbuki bana o an bakmakta olan doktor, ilaç almaya gittiğim eczane, yattığım hastane dışında kimse medikal kayıtlarıma ulaşamamalı. Parmak izi, damar veya yeni kimlik kartları ile güvenlik sağlanmadan bu uygulama çok suistimale açıktır.

Örneğin hasta veya yakını hiç doktora gitmeden telefonla e-reçete yazdırıp bulunduğu yerden alabilir.

Bu yolla devletin elinde sadece yaptığımız her görüşme, attığımız her emailin kaydı, gönderdiğimiz her havale, yaptığımız her seyahatin bilgisi olmakla kalmayacak sağlık durumumuzu da yakından bilecek.

Nitekim bunun sakıncalı olacağı anlaşılmış ki uygulamanın ertesi günü tüm doktorlara milletvekili ve ailelerine kağıt reçete yazılabileceğine dair genelge gönderilmiş. Ne diyelim vatandaşın her şeyi meydanda , vekillerin ki kapalı.

1 yorum:

aysema dedi ki...

Çok haklısın Özgür, sömürülmedik iliğimiz kemiğimiz kalmıştı; onu da bu yolla elegeçirecekler. Kağıt israfı, ekmek israfı tamam da ya yöneticilerin yaptıkları savurganlıklar ne olacak?
Gece rüyalarında görünce sabah uyguluyorlar, amaç halk bir süre oyalansın. Bakan değişiyor bu kez eski uygulamayı getiriyor. İş yapmış görünüyorlar. Eğitim sistemindeki kepazelikler ortada... Sağlık parası olana artık...
Tasarruf yapılacaksa herkesin katılması gerekir.
Öfff balık baştan kokmuş, deveye sormuşlar hesabı...