25 Haziran 2014 Çarşamba

Çatı Adayı

Bir çok yazar ve aydın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP-MHP ortak aday çıkarmalı dedi. Buna İşçi Partisi çevreleri de dahildi.

MHP ile çıkarılacak ortak adayın bir çok kimseyi memmun etmeyeceği unutulmuş, sanki bu kurtuluş gibi manşetlerden sunulmuştu.

Olası bir kaç adaydan söz edelim ve ne tepkiler alacakdı diye varsayalım.

İlker Başbuğ. MHP kabul edebilirdi. Ama darbeci tepkileri, orduyu yine yardıma çağırdı tepkileri geleceği kesindi. Ayrıca hakkında bozulan karar yeniden yargılama da ciddi bir sorun yaratırdı.

Metin Fevzioğlu. Daha aday bile olmadan Balyoz ve Ergenekon için başbakanla görüşmesinden ne tepkiler aldığı ortada. Hatta başbakanın terkettiği Danıştay konuşması bile CHP'lilerce eleştirildi.

Deniz Baykal. AKP'ye karşı hiç bir seçim kazanamamış, hatta partisini barajın altında bırakmış bir Baykal -MHP kabul etse bile- nasıl aday olacakdı. Kendisini başkanlıktan eden kasetlerin daha farklı versiyonları havada uçuşmayacak mıydı?

Meral Akşener. MHP elbette kabul ederdi. Bir kadın CB adayı iyi olurdu. Ama gelecek eleştirileri, yakıştırmaları yazmam bile zor.

Peki bu durumda Ekmeleddin İhsanoğlu doğru aday mı? Bence hayır. Burada ana yanılgı CHP'nin dindar aday göstermeden bu seçimi alamayız kanısından geliyor. Yani bu kanı CHP yönetiminde kaldıkça çok farklı bir sonuç beklemeyin.

Yapılacak en büyük hata ise açıklanan adaya CHP içinden karşı çıkmalar, hatta farklı aday göstermeye kalkmalardı. Malesef bu yapıldı. Zaten tanınmayan aday hem çok geç açıklandı hem de bir kakafoni görüntüsü verdi parti adaya önce sahip çıkıp seçimden sonra çok net özeleştiri yapmak yerine.

Yerel seçimlerde denenen ve bir tek Hatay'da sonuç veren, Ankara'da aslında kazamıldığı halde sonuç alınamayan anlayış yeterli eleştirilmedi parti içinde. Belediye başkanlığı gibi yereli çok ilgilendiren bir konuda sandığa sahip çıkamayan CHP, CB seçimlerinde sandığa sahip çıkabilecek mi? Hiç sanmam.

Ekmeleddin beyin Abdullah Gül veya Erdoğan'dan farkı yok demek ise en azından kendisini seçtiren partiler farklı olduğu için doğru değil.

Karanlığı yırtma için 2. umut olan bu CB seçimleri de ne yazık ki ziyan edildi!

Hiç yorum yok: