1 Ağustos 2014 Cuma

CB Seçimi Üzerine

Önümüzde üç aday var. Üçünün de beni ve birçok aydını tatmin edecek niteliklerde olduğunu söylemek zor.

Kılıçdaroğlu Ekmeleddin bey kararı ile büyük risk aldı. CHP-MHP uzlaşsın fikri ben dahil bir çok kişi tarafından dile getirilmişti. Bu uzlaşmanın bu kadar sağ çizgiye çekilmesi gerekir miydi kuşkuluyum.

Ne yapabiliriz?

Eğer seçime gitmez veya boş oy atarsak bu Erdoğan'a oy vermek anlamına gelir. İlk turda seçilen Erdoğan'ın otoriter uygulamalarına dolaylı destek vermiş oluruz.

Demirtaş bir Kürt aday olamaz mı diyor? Açıkca Kürt olması değil terör ile arasına mesafe koymaması, hatta ayda bir terör örgütü liderinden talimat almaya giden ekibin üyesi olması dediklerinin samimi olmadığını gösteriyor. Verilecek her oy HDP-PKK ile AKP arasında bölünme pazarlığına hizmet edecektir.

Geriye kalan Ekmeleddin İhsanoğlu seçeneği içimize sinmese de oy vermemiz gereken seçenektir.

Ekmel beyi yeterli desteklemeyen, sandık güvenliği önlemlerini yeterli alamayan CHP-MHP eğer yerel seçim rakamının (%43) altına inerse ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Kılıçdaroğlu "çare sağda" politikasının sonucunu ödemeli ve derhal istifa etmelidir. Bahçeli ise bu kadar kendilerine yakın bir adaya karşın tabanını Ekmel beye yönlendiremediği için istifa etmelidir. Erdoğan'a oy verecek bir MHP'linin bölünme, Türklük lafları etmeye en ufak bir hakkı yoktur.

1 yorum:

Arzu Sarıyer dedi ki...

"İçimize sinmese de oy vermek zorunluğu "kahreden seçenek ,tarihte görülmeyen dayatma.Umarım sonuçta lider bozuntuları yok olur giderler...