24 Temmuz 2014 Perşembe

OKUDUĞUM SON 6 KİTAP

1) Halide/Frances Kazan/Galata

Halide Edip Adıvar'ın çocukluk ve gençlik yılları gerçeklere sadık kalınarak romanlaştırılmış. Abdülhamit devri ve Cumhuriyet öncesi aile yaşamı üzerine de fikir veren kolay okunan bir roman.

2) Bir Parmak Bal/Ian Mac Ewan/YKY

MI5 İngiliz istihbarat örgütü kültüre müdahele eden bir proje başlatır. Belli yazarlara çok dolaylı olarak etkileyip kendi amaçlarına uygun roman ve yazılar yazdıracaklardır. Teşkilattaki yeni kadın ajanlardan biri yazarın ağzına bal çalmak projesinde görev alır. Kadınların pek kabul görmediği bu çevrede yaşadıklarını onun dilinden okuyoruz.

3) Günlerin Getirdiği/Isabel Allende/Can

Her romanı ile beni kendisine daha çok bağlayan Şili'li yazarın kendi dilinden kendi yaşamı romanlaştırılmış. Aile ilişkilerinde nasıl hatalar yapılıyor birlikte öğreniyoruz.

4) Kadere Karşı Koy A.Ş./Alev Alatlı/Everest

Erkek ve kadın ilişkisine geliştirilen matematiksel formül. Bunu uygulayarak ezilen kadın arkadaşlarını kurtarmaya çalışan bir gurup entelektüel kadın. Mesut Yılmaz-Çiller dönemlerinde ülkemizde geçen romanda dönemin sosyetesine de atıflar var.

5) Türkiye Neden Feda Edildi/Merdan Yanardağ/DESTEK

Cezaevine girmeden önce 2013 Eylül itibariyle ülkenin durumuna detaylı bir analiz getiriyor Merdan Yanardağ. Ne olduğunu anlamakta güçlük çeken herkes okumalı.

Mesela sürekli darbecilikle suçlanan İttihat ve Terakki'nin Meclis-i Mebusan seçimlerinde %70 oy aldığını biliyor musunuz? Hem millet iradesi deyip hem de her fırsatta onları suçlayanların iki yüzlülüğü bir kez daha ortaya çıkıyor.

6)İstanbul'da Bir Merhamet HAftası/Murat Gülsoy/CAN

7 resim üzerine 7 yazarın bir günde yazdığı çağrışımlardan oluşan deneme tarzı denebilecek bir roman. Yeni yazım tarzlarına sıcak bakıyorsanız okumanızı salık veririm.

Hiç yorum yok: