27 Ekim 2014 Pazartesi

OKUDUĞUM SON 4 KİTAP

1) Ruhlar Evi/Isabel Allende/Can

Filmi yapılıp ödüller alan bu roman Isabel Allende'yi daha da sevdirdi bana. Darbe öncesi ve sonrası Şili'de köklü bir aile hayatı. Politik bir roman olmamakla birlikte o dönemi bilmeyenler için demokratik yoldan iktidara gelen sosyalist başkan Allende nasıl ve kimlerce devriliyor anlıyoruz.


2) Peter Pan Ölmeli/John Verdon/Koridor

Oldukça sürükleyici bir cinayet romanı. Türünün meraklılarına okumalarını salık veririm.

Olaylar her zaman mantıklı göründüğü gibi gelişmemiştir.

"Hiç kuşkusuz, eğer mantıklı varsayım hatalı olursa, daha sonra onun üzerine inşa edilen her şey saçmadır ve sonuçta çöker."

3) Toprak Uyanırsa "Ekmeksizköy Öğretmeninin Hatıraları"/Şevket Süreyya Aydemir/Remzi Kitabevi

Bu kitabı bu kadar geç okuduğum için üzgünüm. Emekli bir öğretmenin bir köye atanması ile yaşanan uyanış. Her öğretmenin, eğitimcinin okuması gereken ve pozitif bir yaklaşımla aslında ne kadar ilerleyebileceğimize bizi ikna edecek bir roman.

"Ekmeksizköy Öğretmeni, dünyanın her tarafına yayılmış binlerce, milyonlarca adsızdan biridir. O da başkaları için çalıştı. Ama kendisi için yaşadı ve kendisiyle doydu."

4) Hayal/Ayşe Kulin/Remzi

Hem çok okunur hem de edebi değeri olan eserler verilebileceğini gösteren, sevdiğim yazar Ayşe Kulin, yazar olma hikayesini ve romanlarının yaratılışını anlatıyor. Kitap aynı zamanda hiçbir zaman pes etmemek gerektiğine dair bir çok örnek içeriyor.

Romanlarının takipçileri bu kitabı da sevecek.Hiç yorum yok: