21 Mart 2015 Cumartesi

Sol Seçmen Kime Oy Vermeli?

Seçimlere iki ayı biraz aşan bir süre kaldı. Son derece karanlık olan Türkiye tablosundan rahatsız olan sol muhalif seçmen hangi partiye oy vermeli? Bu konuda görüşlerimi yazmak istedim.

AKP : AKP'ye oy vererek batışın en dibe varmasına hizmet edebilirsiniz. En dipten sonra yukarı çıkış olacak umabilirsiniz. Ama otoriter süreçlerin çok uzun sürdüğü ülkeleri hatırlatmak isterim. Belki bir daha oy verme şansınız da olmayabilir.

MHP : Her önemli dönemde AKP'ye destek olduğunu unutmayın. 4+4+4'ü, tezkeredeki desteği unutmayın.

HDP : Tüm Türkiye'nin partisi olabildi mi? Bence hayır. Erdoğan'ı ayakta alkışlayan Demirtaş'ı, Efkan Ala gensorusuna çekimser kalınmasını, tezkere oylamasına girmeyen vekilleri, Gezi sürecine karşı çıkışlarını ve bölgede Gezi'ye desteğin en az düzeyde olduğunu unutmayın. Sizi başkan yapmayacağız diyor Demirtaş. Buna ne kadar güveniyorsunuz. AKP ile koalisyon kurmayacağınızı neden açıklamıyorsunuz? Seçim barajı konusunda CHP önerilerine neden destek olmadınız. Niye seçim barajı için diretmediniz AKP'ye. Diretseniz bunu aldığınız başka tavizler gibi alırdınız. Son olarak her fırsatta Türk bayrağı ve Atatürk büstü yakarak nasıl Türkiye'nin partisi olursunuz? Yani samimi değiller.

Verir ve HDP barajı geçerse AKP ile yeni Anayasa'yı yapacaklar ve belki de koalisyon ortağı olacaklar. Barajı geçemezlerse ise AKP Anayasa'yı değiştirecek bir vekil sayısına ulaşabilir; en azından iktidarı garantileyebilir.

CHP : Ekmeleddin adaylığı, Bekaroğlu gibi ciddi hatalar yaptılar. Yalova'da ki ağaç kesimi çok ciddi zarar verdi. Yine de bir çok ilde tüm üyelerin katılımı ile genel başkan dahil ön seçim yaparak en demokratik parti olduğunu gösterdi. Ön seçim yapılan illerde kesinlikle desteklenmeli. Diğer illerde ise adaylara bakmanızda yarar var. Adaylar içinize siniyorsa oyunuzu vermelisiniz.

Vatan Partisi : Gülen tarikatını AKP'den daha ciddi bir tehlike olarak görmekte. Bir çok gençlik direnişini başarı ile örgütlemiş olmasına karşın oluşan kompozisyon bir parti içinde uzun süreli yan yana gidebilecek gibi gözükmüyor. CHP'ye oy vermeyi içinize sindiremiyorsanız alternatif olabilir.

Anadolu Partisi : Liderine saygı duymama karşın istenen atılımı yapamadı. Tezkere oylamasına katılmaması da ayrı bir sorun. Vatan Partisinden fazla farklı bir çizgi izlememekte.

DEPAR, DSP, Yurt Partisi : Bu partilere oy vererek gerçekte farklı olmayan çizgilerini sırf liderleri uzlaşmıyor diye oy vererek daha fazla yaşatmayın. Bu partiler yerine CHP veya Vatan Partisine oy verebilirsiniz.

Ne olursa seçmen listesini kontrol edin ve seçimlerde oy verin. Son pişmanlık fayda etmez!

1 yorum:

gülsen VAROL dedi ki...

Fikirlerine her zaman, yani yazdıklarını okuyarak seni tanımaya başladığım günden bu güne kadar değer verdim.. O nedenle sevgili Uygar bu konudaki fikirlerini de merak ediyordum. Teşekkürler.. Keşke Vatan ve Anadolu partilerinin başkanlarının adını da yazsaydın. Pek çok kişi bilmiyor zira..