9 Nisan 2015 Perşembe

Koalisyon Kapıda

Bir çoklarının öcü gibi göstermeye çalıştığı, istikrarsız niteledikleri koalisyon kapıda. Öncelikle tek adam, tek parti otoriter rejimlerine göre çok daha istikrarlı ve demokratiktir koalisyonlar. Yani bu görüşlere katılmıyorum.

HDP barajı geçiyor görünüyor. AKP'nin değil referandumla anayasa yapacak 330 sayısına tek başına iktidar yapacak 276'ya bile varması çok zor gözüküyor. Önümüzdeki iki ayda ne olur elbette bilinmez ama olanın AKP yararına olması zor bundan sonra.

O zaman olası koalisyon seçenekleri neler?

- AKP-HDP koalisyonu. Anayasa'da karşılıklı tavizlerle uzlaşma olmazsa Davutoğlu'nun öne çıkacağı bir tablo olacaktır. En olası senaryo.
- AKP-MHP koalisyonu. Her ne kadar Bahçeli esip gürlüyorsa da bu senaryo da uzak değil.
- AKP-CHP koalisyonu. Bu CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu bitiren bir senaryo olur. Yapılamayanları AKP'nin üstüne atıp durumdan kurtulabilir mi bilinmez. Ama başkanlık hayalini bitirir ve bazı 17/25 Aralık dosyaları açılır bu seçenekte.
- CHP-MHP-HDP koalisyonu. Bu çok zor hayata geçirilecek bir senaryo. Ancak 2 yıl sonra erken seçime gitmek kaydıyla olabilir.
- CHP-MHP veya CHP-HDP koalisyonu 276 sayısını zor bulacağından pek olası değil.
- AKP-HÜDAPAR bağımsızları koalisyonu. Eğer HÜDAPAR 6-9 vekil çıkarabilir ve AKP'de 270 vekili bulabilirse olabilecek bu senaryo bugünden ne farkı olur yorumlamak zor.

Bu senaryoların her birinin işi pek kolay değil. Seçimlerden sonra bizi zor günler beklemeye devam ediyor. Zor iktidara gelen bu anlayıştan kurtulmak da öyle kolay olmayacak!

Hiç yorum yok: