19 Aralık 2009 Cumartesi

OKUDUĞUM SON 4 KİTAP

1) Zülfü Livaneli/Engereğin Gözündeki Kamaşma/Remzi KitabeviOsmanlı sarayı ve bir harem ağasının gözünden saraydaki, ülkedeki ve insanlar arası güç ilişkileri. Gerçek bir çok tarihsel öğe ile kurmaca bir arada sürükleyici romanda.

Bugünkü iktidar mücadeleleri, ayak oyunları ve hırsı anlamak isteyenler mutlaka okusun.

"İktidar uğruna öz oğlunu sapık yapan, öteki oğlunu tahttan indirip hapse attırarak feci sonunu hazırlayan, torununu öldürmek üzere tuzaklar kuran Venediklinin, yeniçeriler elinde çırpına çırpına can verişi İstanbul halkında kuşaktan kuşağa, bir ibret öyküsü olarak anlatılacak ve delik deşik tahta evlerde oturan yoksulların her zaman söylediği, "Kefenin cebi yok. Öteki dünyaya hiçbir şey götüremezsin." yorumlarının tekrarlanmasına yol açacaktı."2) Muzaffer İlmiye Çığ/Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümerler'deki Kökeni/Kaynak Yayınları

Bu kitap tamamen bilimsel bir çalışma. Hakkında çıkarılan söylemler, yazarın yargılanması demokrasiden uzaklığımızın bir göstergesi.

Anadolunun ilk uygarlıklarından olan Sümerl'erin inanışları ile tek tanrılı dinlerin inanış ve ritüelllerinin arasındaki paralellikler ve benzerlikler anlatılıyor.

Çok tanrılı dinler, Anadolu uygarlıkları ve dinler arasındaki benzerlikleri araştırmak isteyenlere öneririm.3) Nora K.-Vittorio Hösle/ölü filozoflar kahvesi/ARION Yayınevi

Bir felsefe profesörü ile dünyayı araştırmaya meraklı bir çocuk arasında felsefi mektuplaşmalar. Sorunlara biraz felsefi bakabilmek, felsefeyi çocuklara, herkese sevdirmek için ideal bir kitap. Kitapdaki sorunları kendi aranızda tartışarak ufkunuzu açabilirsiniz.

"Naiflik felsefede her şeyden çok daha gerekli. Başkalarının ne düşündüğüne çok da aldırmamak, berbat sorular sormaktan çekinmemek, doğru yanıtların inanılmaz basit olabileceğine güvenmek- bütün bunlar felsefede önemli ve bu bakımdan çocukların ketlenmeleri yetişkinlere göre çok daha az. Onlar kemikleşmiş profesörler gibi ön yargılı değiller genellikler. Çünkü bazı hatalar çok büyüktür ve insan uzun süre onların doğruluğuna inanmışsa yanlışlığını itiraf edemez."

"... Karnavalın en heyecanlı ve güzel anlarında dostları anneme ve babama şu sözleri söyleyip ayrılmışlar oradan: "Eve dönelim artık. Viareggio karnavalı televizyonda yayınlanacak..."

"Öyle görünüyor ki, kuşkuculuk eğitimle ve gelenekle kazandığımız inançlarımızı sorgulamamızı ve sonra da onları özgürce temellerndirmemizi sağlıyor, böylece inançlarımızı içselleştirebiliyoruz."4) PAULO COELHO/KAZANAN YALNIZDIR/CAN

Sevdiğim yazar Coelho şimdi de hem güncel hem de Da Vinci Şifresi tarzı sürüklyeci bir roman yazmış. Moda, film, telekom sektörlerinde ilişkiler, gerçekler, yanlış imajlar ve güç üstüne bir roman. Ün ve ünlüleri merak edenler okumalı.

"Boş ver filmleri. Cannes aslında bir moda gösterisidir."

".... En vahim sonucu aile hayatına verdiği zarar oluyor. .... Bir işkolik bir psikiyatristten yardım isterse, bu onun tedavi görmeye hazır olduğu anlamına gelir. Ancak bin kişiden biri yardıma ihtiyacı olduğunu fark edebiliyor."

"Normal biri o; yaptığı çalışma disiplin, yol yordam bilmek, pazarlık ve planlama yeteneği istiyor. Bir sürü arakadaşı giderek yalnızlaştığını söylüyor; her zaman yalnız olduğunu bilmiyorlar ki. Partilerei düğünlere, vaftiz törenlerine gitmek, pazar günleri golf oynamaktan hoşlanırmış gibi yapmak mesleki bir taktikti sadece. İnsanların, gülümsemelerinin ardında ruhlarının hüznünü gizledikleri o sosyal koşturmacalardan tiksinmiştir hep. Süpersınıf'ın başarıya olan bağımlılığının uyuşturucu müptelasının ilaçlara olan bağımlılığından farksız olduğunu, üstelik bu insanların bir ev, bir bahçe, oynayan bir çocuk, sofrada bir yemek ve ocakta bir ateşten başka bir şey istemeyen insanların mutluluğunun yanına bile yaklaşamadıklarını kısa zamanda öğrenmişti."

1 yorum:

hasretsenfonileri, dedi ki...

Yol gösterici oluşuna hayranım sevgili uygar.. Ayrıca tavsiyelerin bir anlamda kişiliğinin de aynası.. Daha önceleri de bu tip tavsiyelerinde sözünü dinlemekten hiç pişmanlık duymadım.. Şimdi de bu 4 kitabın ikisini (özellikle içinde livanelinin olmadığını belirterek) hemen okumak üzere harekete geçebilirim.. Şu sağanak yağmur durur durmaz!!!