19 Eylül 2014 Cuma

Gündeme Dair

Gündemdeki konulara ilişkin yorumlarımı paylaşmak isterim.

Mehmet Bekaroğlu'nun CHP üyesi olması. Bekaroğlu CHP üyesi olabilir. PM adayı da olabilir. Ama kadın kotasından PM'ye atanması yanlıştır. Kendi delegelerine güvenmeyen bir genel başkan nasıl ülkeye demokrasi getirecek?

TÜSİAD üyeleri ve baş patronlar fırça yemek için toplanıp, fırçaları coşkuyla alkışladılar. Ecevit'i devirecek karaborsa ve ilanları unutmadık. Burjuvazisi demokrasi savunamayan bir ülkeyiz çünkü ekonomide devletin ağırlığı çok fazla!

Suriye'li göçmenlerin ülkeye sokulması yanlış mıydı? Hayır ama göçmenler, silahtan arındırılmalı, sınır değil içerideki illerde hazırlanacak ve çok kontrollü mülteci kamplarında barındırılmalıydı. Arabaları bağlanmalı, yabancı çalışma kurallarına uymadan işyeri açmlarına izin verilmemeliydi. Kaçak çalışmaya izin verilmemeliydi. Zaten kamptan çıkmasına izin verilmediği durumda sorunların büyük bir kısmı çözülürdü.

İskoçya referandumu bizde yapılsa idi sonuç ne olurdu? Olgun bir şekilde bu referandumu yapabilmek bile bir başarıdır.

Kürtçe okul açıyoruz diye okulların yakılması ve buna göz yumulması. Sadece bu bile HDP çizgisinin bir Türkiye partisi olamayacağı, teröre karşı çıkmadıkça demokrat, sol maskesine inanılamayacağı kanısındayım. Demirtaş'ın Erdoğan'ı alkışlaması da ona oy verenleri pişman etti gördüğüm kadarıyla.

Bank Asya için Kılıçdaroğlu mektup gönderince odatv "Kılıçdaroğlu Fettulah'ın bankasına sahip çıktı" diye manşet atması. Ben mektubu okudum ve son derece doğru uyarılar içeriyordu. Zaten sorun objektif kurallar yerine şunun bankası, bunu firması diye adaletsiz bir ekonomik yarış olması. TÜSİAD ve sermaye aslında buna çok şiddetle karşı koymalıydı.

Torba yasada çıkarılmayacak artık! Duyda inanma!

Hiç yorum yok: